Ez az innovatív tréning program azokon a programokon alapul, amelyeket a londoni School of Counselling és Psychotherapy fejlesztett ki az elmúlt két évtizedben, együttműködésben a következő szervezetekkel: Wittington Hospital NHS Trust, South Bank University és Middlesex University. A kurzus vezetői, Judi Keshet-Orr és Bernd C. Leygraf, mindketten pszichoterapeuták a Wittington Hospital NHS Trust-nál és mindketten alapítói a School-nak és a Wittington Klinikának az Egyesült Királyságban a legnagyobb pszichoszexuális klinikának. Ők fejlesztették ki az Egyesült Királyságban első diploma-adó képzést az Integratív Pszichoterápia terén. 2002-ben a képzési intézet levált a kórházról és most függetlenként működik az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben kiterjesztette képzési tevékenységét Spanyolországra és Magyarországra. A futó tréningek olyan programok, amelyek együttműködésben zajlanak izraeli (Prof Clare Rabin, University Tel Aviv), sri-lankai (Dr. E. Rodrigo, Peradeniya University) Egyesült Államokbeli (Sandra Cardoso-Zinker and Dr. Joseph Zinker) és magyar (Dr. Erős ARK) szakemberekkel.
A képzés
2002-ben az iskola alapítóinak egyikét megkeresték, hogy kelet-európai környezetben tartson pszichoterápia tréninget, amelynek hangsúlya a Gestalt és Tárgy-reláció legyen. A tréning 2003-ban indul az első csoporttal, és nyitott úgy a kelet-európai, mind a brit jelentkezők számára. Az első csoport támogatott, ezért a résztvevők száma szigorúan korlátozva lesz hat magyar és négy egyesült királyságbeli jelentkezőre, akiknek kiemelkedően magas tudományos vagy szakmai normáknak kell megfelelniük. Az is lehetséges, hogy a jelentkező a terápia szakmára való kiemelkedő alkalmasságát bizonyítja, pl. referenciák által. A kísérleti (pilot) tanfolyam nyelve az angol. A humanisztikus tréning felfogásának megfelelően a képzés cselekvő tanulás (learning by doing), megtámogatva olvasással, elmélettel, didaktikus tanítással, felügyelt gyakorlattal és személyes terápiával. A résztvevők az első év során még nem dolgoznak ügyfelekkel, de a második és harmadik évben minimum 120 óra ügyfélmunkát kell teljesíteniük szupervízió mellett. A magyar résztvevők a felügyelt gyakorlatukat alapvetően Magyarországon végzik, míg a királyságbeli hallgatók arra lesznek ösztönözve, hogy klinikai óráikat az Egyesült Királyságban végezzék szupervízió mellett. Megfelelő szupervízorok listájával szolgálunk. A képzés és az akkreditáció követelménye, hogy minden hallgató vegyen részt személyes terápiában végig a tréning ideje alatt olyan terapeutánál, akik regisztrálva vannak a tréning szolgáltatóinál.
Elméleti alapok
A legutóbbi kutatások arra utalnak, hogy a hatékony pszichoterápiában a legfontosabb tényező a terapeuta és az ügyfél közötti kapcsolat minősége. Ezért ez a tréning elsősorban a terápiás kapcsolat különböző típusairól szól (ld. P. Clarkson: The Therapeutic Relationship, Whurr). Különösen nagy hangsúlyt kapnak a Gestalt pszichoterápia és Object Relations alapelvei és technikái.
A kurzus tartalma
Az első év során a hallgatók a humanisztikus pszichoterápia alapelveiből és filozófiájáról kapnak megbízható alapot. A továbbiakban a hallgatók a Gestalt alapelveivel és technikáival ismerkednek meg, és a környezettel való kapcsolatukban a saját maguk tudatossága lesz a téma (kontaktus). Az építés és rombolás Gestalt ciklusát irányelvként használjuk a folyamatban. A hallgatók megtanulják a kísérletezést mások segítségével, illetve abban hogy segítsenek másokat. A második év az első évben tanultak elmélyítését szolgálja. Ezen túlmenően a lelki egészség patologikus és egészséges meghatározásait vizsgáljuk, a kora gyermekkori tapasztalatok és védő mechanizmusok Gestalt szempontú vizsgálata történik. Ugyanakkor ez idő során a résztvevők elkezdenek szupervízió mellett ügyfelekkel dolgozni. A harmadik év az elméleti tudáshoz teszi hozzá az Object Relations megközelítést, és hozzákapcsolja a Gestalthoz. Mind a Gestaltot, mind az Object Relations-t az integráció modelljének összefüggésében vizsgáljuk. Pszichopatológia és személyiség-zavarok vizsgálata teszi teljessé az alapkurzust. A negyedik évben a hangsúly erőteljesen azon lesz, hogy a hallgatók terápiai szakmai személyiségüket megalapozzák. Esettanulmányok, az át- és viszonthárítás jelenségeinek megfigyelései szolgálják ezt a folyamatot. Szó lesz az etikai normákról a praktizálásról, és annak menedzsmentjéről.
Struktúra
Első év: 2003. május-december, négy ötnapos blokk (szombattól szerdáig, 900-19.00 óra között) Második év: 2004. január-december, négy ötnapos blokk (szombattól szerdáig, 900-19.00 óra között) Harmadik év: 2004. január-december, négy ötnapos blokk (szombattól szerdáig, 900-19.00 óra között) Ezzel lesz teljes az alapképzés. Az oktatási blokkok között a résztvevőknek páros munkát kell végezniük, akár Magyarországon, akár az Egyesült Királyságban. A további, a klinikumot szolgáló évet 2006-ban kell az akkreditációhoz teljesíteni. Ez összességében klinikai gyakorlatot jelent szupervízió mellett, és valamennyi tanítási órát.
Vizsga
Ahhoz, hogy valaki sikeresen teljesítse a követelményeket, a következők szükségesek:
- Megjelenés az órákon: a résztvevőknek a tanítási idő minimum 80 %-án jelen kell lenni.
- Személyes tudatosság: ilyen vonatkozású esszéken és hallgatótárs megítélésén keresztül.
- Elméleti tudás: esettanulmányok és esszék benyújtása.
- Szakmai hozzáértés: 45 perces szóbeli vizsga a harmadik év végén.
- Klinikai készségek: a szupervízori jelentés alapján (minden év végén).
- Minden írásos munka posztgraduális színvonalú kell hogy legyen, az esszék és esettanulmányok 3000-3500 szó közöttiek.
Bizonyítványok
- A második év sikeres teljesítésével pszichoterápia oklevelet (Certificate in Psychotherapy) kap a résztvevő.
- A harmadik év (alapkurzus) sikeres teljesítésével pszichoterápia diplomát (Diploma in Psychotherapy ) kap a résztvevő.
- A végső, klinikai év teljesítésével gyakorló terapeuta bizonyítványt (Practitioner Certificate) kap a teljesítő.
Akkreditáció
A teljes tréning program teljesítésével a végzők egyéni akkreditációra jelentkezhetnek az Association for Humanistic Psychology Practitioners (Egyesült Királyság), a European Association for Psychotherapy szervezeteknél. A UK Council for Psychotherapy (UKCP) szervezeténél történő regisztráció az akkreditációs bizottságon keresztül történik. A képzés vezetője a British Association for Counselling and Psychotherapy akkreditált trénere, a magyar akkreditációs bizottság pedig a European Association for Psychotherapy tagja lesz.
Oktatók
A tréning vezetője Bernd C. Leygraf, MAHPP, BASRT Acc, BASRT regisztrált szupervízor, BAC akkreditált tanácsadó, tréner, a UPCA klinikus tagja, UKCP tag, és regisztrál tag a European Assoc for Psychotherapy szervezetében. A tréning során más nemzetközi trénerek fogják segíteni a munkáját, akik az elméleti irányultság és hátterek széles skáláját fogják megjeleníteni. Bernd Németországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban tanult tanácsadást, pszichoterápiát, pszichoszexuális és kapcsolati terápiát. Jelenleg az egyik londoni oktató kórházban tanácsadó pszichoterapeuta. Több tréning program alkotója és társalkotója, beleértve két, a British Universities és más nemzeti validáló testületek (BASRT, BACP, ICM) által elfogadott egyetemi programot. További információért ld. honlapját, www.leygraf.dircon.co.uk. 2002-ben a pszichoterápia minősítő tréningjének tanfolyam-vezetője és igazgató tanára volt, a klinikai szupervízió diplomás képzését vezette, a „gyógyulás” hangsúlyával pszichoterápiai tréningprogramot fejlesztett ki, és praktizál Spanyolországban, Magyarországon és az Egyesült Királyságban. 2004-ben a British Association for Counselling and Psychotherapy-tól megkapta a regisztrált szenior praktizáló státuszt. Jelenleg az Egyesült Királyságban, Magyarországon és Kenyában tanít, tart szupervíziót, és dolgozik kliensekkel.
További információ
További információért lépjen kapcsolatba Bernd C. Leygraf-fal a leygraf@tiscali.co.uk címen.