Gestalt terápia

A Gestalt felfogás értelmében a mentális jóllét egyik legfontosabb része, hogy  az egyénnek a világgal rugalmas, kreatív, megelégedett és növekedésre képes kapcsolata legyen. Ideális esetben ez a kapcsolat egy kreatív és összehangolt alkalmazkodás a környezet folyamatosan változó körülményeihez.

A Gestalt irányzatban ugyanakkor nagy jelentősége van az „itt és most” történésének. A klienssel való munkában fókusz tehát a jelenen van, azon, ami éppen történik a terápiás térben vagy a csoportban, vagy a szervezetben. Mivel az energia és az érzelmi töltés a jelenben a legnagyobb, így a felismerés vagy tanulás az átélésen keresztül tud hatékonyan megvalósulni. 

A Gestalt megközelítés tehát támogatja a kliens jelen központú, személyes tapasztalati tanuláson alapuló változási folyamatát, annak érdekében hogy minél hatékonyabban és rugalmasabban tudjon alkalmazkodni saját egyéni módján a környezet komplexitásához,  megtartva és tisztelve a kliens szabadságát abban, hogy maga válassza meg ennek ütemét és irányát, olyan módon ahogyan az leginkább szolgálja saját maga és a környezete kiteljesedését. 

A Gestalt terápia lényeges és megkülönböztető eleme a kísérletező attitűd, és a testtudatosság előtérbe helyezése. 

A MAG tagsággal rendelkező Gestalt terapeuták listáját itt találod. 

Szerző: Stefany-Tóth Judit

Fritz PERLS (1893-1970) szakmai pályafutása orvosi, pszichiátriai és pszichoanalitikus kiképzéssel indult. Bár több éven át dolgozott a Freud-féle pszichoanalitikus technikával, sem a módszer, sem Freud elmélete nem ejtette úgy rabul, mint a humanisztikus pszichológiai elveket hirdető neurológus, Kurt Goldstein tanai.

Amikor Perls a fasizmus miatt családjával Dél-Afrikába, majd Amerikába emigrált, – és így fizikailag is távol került az ortodox pszichoanalitikus köröktől – egyre inkább eltávolodott Freud tanaitól, és elkezdte megfogalmazni a saját pszichológiai nézeteit, és kidolgozni a saját terápiás módszerét.

Perls Amerikában szellemi értelemben hazatalált, hiszen az ott egyre népszerűbbé váló humanisztikus és egzisztenciális pszichológia a sajátjához nagyon hasonló emberképet hirdetett. Perls ebben a közegben – jóllehet pszichoanalitikus alapokon, de erőteljes Gestalt és humanisztikus pszichológiai hatásra – formálta egyre pontosabbá terápiás elméletét és terápiás technikáját. Szakmai bázishelyéül a humanisztikusok fellegvárát, a kaliforniai Esalen Intézetet választotta, ahol egyéni és csoport-terápiát folytatott, és Gestalt-terapeutákat képzett. Ebből a műhelyből kerültek ki azok a tanítványai, akik napjainkra világszerte – így hazánkban is – ismertté tették, és a gyakorlatban is meghonosították a Gestalt terápiát.

Közelgő programok

13 június 2024
09:00 - 17:00
Gestalt Center, Törökőr u. 55
Budapest, 1145 Magyarország
75.000HUF
21 június 2024
All day
Anahata, VII.kerület, Hernád utca 40. Magyarország
82.000Ft.

Mielőtt mennél...

Ha szeretnél időben értesülni Gestaltos hírekről, eseményekről, itt feliratkozhatsz: