„Rendszeresen zavarba jövök, ha kapcsolatot kell teremteni másokkal.”
„Úgy érzem, nem a saját életemet élem.”
„Gyakran nem értem saját magamat és a döntéseimet.”
„Szívesen bővítem módszertani ismereteimet, miközben tanulok is magamról.”
Ha igazak rád a fenti állítások, akkor gyere el a Gestalt szemléletű önismereti csoportunkba, ahol lehetőséget kapsz személyes kérdéseid feltárására olyan emberek támogatásával és részvételével, akik maguk is érdeklődnek önmaguk iránt, és elkötelezettek az életük változásainak megértésében.
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2024. Szeptember 15.
A Gestalt alapok első modulja főként az ismerkedésről és közeledésről szól: ismerkedünk egymással, ti velünk és egymással, mi veletek, közösen ismerkedünk a Gestalt felfogás alapfogalmaival és értékeivel.
Mindezt különböző gyakorlatokon keresztül tesszük, hogy mindent, amiről beszélünk, közösen ki is próbáljunk – szándékunk szerint „Gestaltosan”: azaz megtapasztalva, tudatossággal kísérve, kíváncsisággal, a jelenre fókuszálva, tiszteletben tartva a különbözőségeinket.
Emellett az érzékeléssel foglalkozunk, azzal a nagyszerű képességünkkel, hogy információt tudunk gyűjteni a külvilágból és belső történéseinkből.
A Gestalt szemlélet alapmodellje az ún. Gestalt ciklus. A modell szerint az emberi kapcsolatok jellege és minősége, a környezettel és önmagunkkal történő kapcsolódás módja és mikéntje a Gestalt ciklus mentén értelmezendő. A programmal az a szándékunk, hogy a résztvevők ismerjék és tapasztalják meg az egészséges, teljes ciklus működését, saját élményeik alapján képesek legyenek azt felismerni spontán kialakuló vagy tervezett, speciális céllal szerveződő emberi-kapcsolati helyzetekben.
A program másik fókusza az ellenállások témakör. Az ellenállásokra tekinthetünk úgy is, mint védelmi mechanizmusra és úgy is, mint elköteleződési folyamatra, amely megmutatja, hogy hogyan nyitjuk ki, illetve hogyan zárjuk be magunkat a tapasztalatok előtt, vagyis milyen módon segítjük vagy akadályozzuk a saját ciklusaink működését és a kontaktusba lépést másokkal. Az ellenállások önmagukban is komoly mélységgel és széles spektrummal bírnak. A Gestalt ciklus elakadásainak és sok esetben a diszfunkcionális kapcsolati mintázatoknak a megértéséhez is hozzájárulhat.
legyenek képesek a ciklus elemeit és az ellenállásokat magukon és másokon érzékelni, felismerni, és ezzel a kapcsolati tudatosságukat emelni.
Ezen a modulon izgalmas önismereti utakra hívunk titeket: a nap során lehetőséget nyújtunk kevésbé szokványos módon megtapasztalni önmagatokat és a másokhoz való kapcsolódást. A jól megszokott „gondolkodunk és beszélünk” helyett ezt a napot elsősorban a test bölcseletének szenteljük. Azaz nonverbális gyakorlatok során megfigyeljük, meghalljuk érzékszerveink jelzéseit és ez által testünk üzenetét.
A gestalt kifejezés azt jelenti, hogy értelmes egész, alak. A Gestalt megközelítés alapelve, hogy egységes egészként tekintünk az emberre, akinek mentális, érzelmi és testi tapasztalatai elválaszthatatlanok egymástól. Eszerint bármi történik velünk/bennünk, az mindhárom szinten hatással van ránk – akár észrevesszük ezt, akár nem.
Ennek nem mindig vagyunk tudatában: sokan jóval könnyebben mozgunk mentális síkon, hiszen időnk nagy részében agyunkat használjuk, és a „fejünkben élünk”. Kevésbé otthonos terepnek érezzük, akár észre sem vesszük testünk történéseit. Így aztán észrevétlenül ülünk végig többórás megbeszéléseket szünet vagy evés-ivás nélkül, elfelejtünk mélyen lélegezni, vagy egy probléma vagy nehézség feloldásához kizárólag racionálisan közelítünk.
Ezen a modulon testünk érzetei, jelzései, üzenetei lesznek a középpontban. Néhol játékosan és kihangosítva, máskor elmélyülve és csendesen. Mindvégig érdeklődéssel követve, befelé figyelve, hallgatózva: Merre mozdulnék most? Melyik testrészemben van sok/kevés energia? Mi történik velem mozgásban és mozdulatlanságban? Mit adok, és mit kapok egy találkozás során? Mire van valójában igényem?
Most mondjam, vagy ne mondjam? Megszólaljak, vagy ne szólaljak meg? Elinduljak, vagy maradjak? Hogy is van az, hogy ha meg kéne csinálnom egy fontos munkát, akkor mással kezdek el foglalkozni? Én mindig olyan kedves vagyok, akkor mások miért gonoszak velem?
Ellentmondások, polaritások, ambivalencia, erő-ellenerő, dilemmák – ezek mindannyiunkban megvannak, és nap mint nap hatnak ránk, akár tudatában vagyunk, akár nem.
A polaritások azért rosszak, mert lebénítanak, és mert találkozom a nem kedvelt tulajdonságaimmal.
A polaritások azért jók, mert ha a két oldal elkezd egymással beszélgetni, akkor az energiát ad, tágítja az énképemet, új irányokat mutat meg.
„Én csinálom, vagy Te csinálod? Ki rontotta el, és kin múlt, hogy nem jött össze? Ki volt a helyzet kulcsa, és ki tett a legtöbbet a sikerért? Mi az én részem, és mi a tied? Miért vagyok én a felelős, és miért te?” – Ismerős kérdések? Valószínűleg igen. Mi legalábbis sokszor sok helyzetben pörgettünk magunkban ilyen és ehhez hasonló kérdéseket.
Tegyük félre ezeket a kérdéseket most egy napra, és vegyük elő helyettük inkább a következőket: „Mi az, amit Te+Én hozunk létre? Milyen vagyok én, amikor veled vagyok, és milyen vagy te, amikor velem vagy? Hogyan hatsz te rám, és én hogyan hatok rád? Mivé válok én, amikor veled vagyok együtt, és mi az a közös valóság, amit együtt teremtünk meg?”
Kapcsolatban lenni a Gestalt szerint többek közt azt jelenti, hogy egyenrangúak vagyunk a helyzetben, együtt alkotunk meg valamit, ami a Mi együttes egyediségünkről szól. Szerintünk ennek megértéséhez fontos szavak és fogalmak: a bátorság, a kíváncsiság, a nyitottság az újra, a kell-ek elengedése, a jelen impulzusainak megélése.
Mikor? | Miről szól? | Mivel foglalkozunk? | |
2024. szept. 27-28. P.: 16:00-19:00 óráig Sz.: 9:30-18:00 óráig | 1. modul: Bevezetés a Gestaltba, érzékelés
| Ismerkedés Együtt dolgozás megalapozása Mi is az a Gestalt? Miben hasonló és miben más, mint a többi megközelítés? Hogyan érzékeljük a körülöttünk lévő világot és embereket? Mit veszünk észre, és mit kezdünk mindazzal? |
|
2024. okt. 11-12 P.: 16:00-19:00 óráig Sz.: 9:30-18:00 óráig | 2. modul: Gestalt ciklus | Hogyan változunk? Milyen fázisai vannak a tapasztalati ciklusnak? Hol és hogyan tud/szokott a ciklusunk elakadni? Hogyan támogatjuk vagy gátoljuk a tanulásunkat? |
|
2024. okt. 26. Sz.: 9:30-18:00 óráig | 3. modul: Testtudat | Mit és hogyan érzékelünk a testünkben? Mi van a szavak mögött/helyett? Mit kezdünk a bennünk lévő energiákkal? |
|
Sz.: 9:30-18:00 óráig | 4. modul: Polaritások
| Hogyan kezeljük az egymásnak ellentmondó érzéseket, szükségleteket, gondolatokat? Hogyan támogat az ambivalencia? |
|
2024. nov. 22-23. P.: 16:00-19:00 óráig Sz.: 9:30-18:00 óráig | 5. modul: A szituáció Gestaltja, lezárás | Hogyan hozunk létre közösen helyzeteket? Hogyan hatunk egymásra, és mások hogyan hatnak ránk? A tanulás integrálása: az elért eredmények tudatosítása |
|
Magyar Gestalt Egyesület @ 2023
Magyar Gestalt Egyesület @ 2023
Ha szeretnél időben értesülni Gestaltos hírekről, eseményekről, itt feliratkozhatsz: