A szakember választásról

Ha Önt lehetséges ügyfélként érdekli ez az oldal, az alábbi tájékoztatást érdemes átnézni: Attól függően, hogy a téma magánéleti vagy munkahelyi, egyéni vagy csoportos, különböző eljárások lehetnek jók, ezeket az alábbiakban jellemezzük röviden. A Gestalt irányzat érzékelhetően eredmény-, és nem okosodás-központú irányzat. Másként úgy fogalmazhatunk, hogy nem a világ megértésére törekszik, hanem az eligazodásra benne. Kiindulópont a jelenben megélt élmény. Akár egyéni, akár szervezeti szinten fontos, hogy a saját szükségleteket felismerjük, ez tudja mozgósítani az energiákat a megfelelő cselekvéshez. Néha onnan tudjuk, hogy a dolgok a megfelelő módon zajlottak, hogy elégedettséget érzünk. Gestalt konzulensként, coachként vagy trénerként arra törekszünk, hogy az ügyfél felismerje, és – ha már elfelejtette volna – tanulja meg használni a saját erőforrásait. Ezzel arra is törekszünk, hogy egy idő után fölöslegesek legyünk az ügyfél számára.
Az eljárások:

Gestalt konzultációs ülés: a tanácsadó és az ügyfél rendszeres találkozója, az ügyfél valamely személyes témájának feltárására, megoldások megtalálására, lezáratlan ügyek lezárására jön létre. Az ülés általában 50 perces, a Gestalt konzulens és az ügyfél közötti megállapodás szerinti időközönként.

Life coaching: a coach és az ügyfél rendszeres találkozója egy adott élethelyzet okozta bonyodalom megoldására. Ha ez megoldódik, a kapcsolat lezárul. Az ülés itt is többnyire 50 perces, szintén a coach és az ügyfél közötti megállapodás szerinti időközönként.

Vezetői coacholás: szokták executive coacholásnak is nevezni. Egy, másfél vagy kétórás megbeszélések sorozata. Általában előre meghatározott számú ülésről van szó, az elején eldöntött célok elérése érdekében. A megbeszélések túlnyomórészt az ügyfél szervezeti működésének témakörében maradnak. Az ügyfelek általában vezetők vagy azzá érlelődő ifjú tehetségek.

Tréning: meghatározott témákban, mint vezetésfejlesztés, tanácsadóképzés, együttműködés-fejlesztés, kommunikációfejlesztés, stb. csoportban történő egyéni készségfejlesztés. A cél az, hogy a résztvevők tudatosabbak legyenek abban a tekintetben, hogy milyen készségeik vannak, melyeket kívánják erősíteni, és el is kezdjék ezt még a csoport és a tréner segítségével.

Szervezetfejlesztő műhely: olyan összejövetel vagy elvonulás, amelyen a szervezet számára fontos célok és hozzájuk vezető utak meghatározása történik. Ezért azok az emberek vesznek részt rajta, akiknek jelentős hatásuk van a szervezet életére. A készségfejlesztés mellékhatás, nem ez van a fókuszban.

A fentiek csak nagyon átfogó tájékoztatásul szolgálnak, azt javasoljuk, hogy ha együtt kíván dolgozni konzulenssel, coachcsal, trénerrel vagy szervezetfejlesztővel, kérdezzen rá, hogyan dolgozik, milyen feltételekkel, milyen keretek között, mi lesz az Ön haszna, milyen áron kapja a szolgáltatást, és ezek alapján (is) döntsön arról, hogy Ön kíván-e az adott személlyel együttdolgozni. Ha nem elégítik ki a válaszok, vagy nincs jó érzése vele kapcsolatban, ez elég ok arra, hogy mást keressen, minden további indoklás nélkül.